top of page
Ara

6 Maddede Sanal Ofis Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Sanal Ofis Nedir?


Sanal ofis fiziksel olarak bir ofis alanına ihtiyaç duymayan, işini her yerden yürütebilen girişimciler, start-up'lar, freelance çalışanlar ve genelde sahada çalışanların yasal mevzuat gereği şirket kurulum aşamasında vergi dairesine göstermekle zorunlu oldukları yasal şirket adresini en ekonomik şekilde mümkün kılan ofis kullanım hizmetidir.


Yasalar gereği ticari faaliyetlerde bulunan tüm kişi ve kuruluşlar resmi bir şirket adresine sahip olmalıdır. Sanal ofis hizmeti, aynı zamanda şirkete gelen postaların, kargo ve faturaların teslim alınmasını mümkün kılar.


Hangi şirket türleri sanal ofis kullanabilir?


İster şahıs şirketi olun, ister limited şirket olun sanal ofis hizmetinden faydalanıp şirketinizi kurabilirsiniz.


Sanal Ofisi tercih eden meslek grupları nelerdir?


Meslek ayrımı yapılmaksınız sanal ofis herkes tarafından tercih edilebilir ancak en çok tercih eden başlıca meslek grupları şunlardır;


-Mali Müşavirler

-Avukatlar

-Danışmanlık Firmaları

-Psikologlar

-İnternet tabanlı satış firmaları

-Start-up'lar

-Yazılım, grafik tasarımı gibi freelance çalışanlar


Sanal Ofis'in Avantajları Nelerdir?
Sanal ofis hizmetleri avantajları aşağıdaki gibidir:

  • İşinizi ileri götürmek size bir çok fayda sağlayacak prestijli bir şirket adresiniz olur.

  • Şirketinizin ve sizin profesyonel bir imajı olur.

  • Elektrik, su, doğalgaz, internet, personel, temizlik, kırtasiye gibi genel yönetim giderlerinizi sıfırlarsınız.

  • Kira stopajı ödemezsiniz.

  • Posta ve kargo takibiniz yapılır.

  • Sizin gibi bağımsız çalışanlarla tanışıp network'ünüzü genişletme imkanı sağlarsınız.

  • Çalışacak bir alana ihtiyacınız olduğunda veya müşterilerinizle toplantı yapmanız gerektiğinde ortak ofis alanını rezerve edebilirsiniz.

Sanal Ofis Seçerken En Önemli Kriter-Lokasyon Tercihi


Şirket profiliniz, yaptığınız iş ve hitap ettiğiniz müşteri profiline uygun olarak sanal ofisiniz nerede olması gerektiğine karar vermek işinizi başarıya taşımak için önemli olacaktır. Sanal ofisiniz, finans merkezinde mi, tarihi yarımadada mı, ticaret merkezinde mi, kırsal bir bölgede mi olup olmayacağına karar vermeniz gerekir.

Dikkat edilmesi gerkenler;


Şirket Profilini Öne Çıkar- Yasal adres şirketin müşterisi tarafından faturalarda, posta, kargo ve e-postalarında dikkat çeken bir unsurdur. Prestijli lokasyon itibar açısından önemlidir.

Kolay Erişime Önem Ver- Sanal ofisiniz zaman zaman toplantılarınızı gerçekleştireceğiniz bir adres olacaktır. Pratik, kolay ulaşılabilir, ihtiyaca uygun ve güzel mimariye sahip olması önemlidir.

Büyüme Potansiyelini Dikkate Al- Sanal Ofis, firmanızın başlangıç noktasıdır. Zaman içerisinde firma ve operasyonunuzun büyümesiyle çalışma alanı, özel ofis veya sekreterlik hizmeti gibi imkanların olduğu alanları tercih etmenizde faydalı olacaktır.


Sanal Ofiste Resmi Süreç Nasıl İşler?


  1. Sanal Ofis sözleşmenizin imzalayıp, şirket kuruluş evraklarınızla birlikte bağlı olduğu vergi dairesine müracaat edersiniz. Başvuru süresi ve onay aşaması çoğunlukla 1 hafta içinde sonuçlanmış oluyor.

  2. Telefonunuza vergi dairesi yoklama bölümünden adres yoklama randevusu tarih ve saat bilgisi mesaj atılır. Belirtilen tarih ve saatlerde yasal adresinizde firman yetkilisinin bulunması gerekir.

  3. Randevu tarihinde yetkili memurla yapılan görüşmede şirket açılış evraklarınız kontrol edilir ve akabinde onaylanır. Bu işlemle beraber de açılış işlemleriniz başarıyla sonuçlanmış olur.


Eğer siz de Ofis Voyvoda'nın prestijli lokasyonunda sanal ofisiniz olsun isterseniz buraya tıklayın.


Kaynaklar:

Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi- İstanbul Ticaret Odası

Tips On Choosing the Right Location For Your Business- Business News Daily66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page