top of page
Ara

Daha iyi Konsantre Olmak için 5 İpucu

Harvard Business Review'ın yayınladığı makaleye göre bir kişi çalışırken günde ortalama 50-60 defadan fazla dikkati dağılıp bölünüyor. Yapılan araştırma bu dikkat dağılmalarının %80'inin önemsiz nedenlerden olduğunu ve kişinin tekrar odaklanmasının 23 dakikaya kadar zaman aldığını ortaya çıkarıyor. Peki, çalışırken daha iyi konsantre olmak için ne yapabiliriz?


1- Düzenli bir çalışma masasıÇalışma masanızın dağınık olması dikkatinizin kolay dağılmasına neden olur. Masanızın üzerinden yapmanız gereken işle alakasız şeylerin olması odağınızın farklı yerlere kaymasını da beraberinde getirir. Düzenli olmak başarıyı da beraberinde getirir. Aynı şey bilgisayar masaüstlerimiz için de geçerlidir. Bilgisayarda masaüstünün sade ve organize olması sizi de daha huzurlu bir zihinsel duruma sokar.2- Yeşil Dokunuşlar

Yeşil tonlarının insanlar üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Çalıştığınız ortamda yeşil tonlarına yer vermek size huzur verirken yaratıcılığınızı da arttıracaktır. Bunu sevdiğiniz küçük bir bitkiyle, duvarınızda bir resimle veya odanızın bir kısmını boyayarak da kolayca sağlayabilirsiniz.


3- Planlı Olmak


Günlük/haftalık/aylık/yıllık yapılacak işleriniz için planlama yapmak zaman yönetiminizi kolaylaştırır. Planlama için basit notlar her zaman yeterli olmayabilir. Hatırlatıcı özellikli dijital ajandalar zamanınızı daha iyi planlamanızı kolaylaştırırken, bir şeyleri gözden kaçırmanızı engeller. Hafızanıza güvenmeyi tercih etmektense ajandanıza notunuzu alabilirsiniz. Gün sonunda elinizdeki işte ne kadar yol aldığınızı not alın, ertesi gün yapılacak işlerinizi bugünden listeleyin.
4-Telefon Ayarlarınızı Keşfedin


Teknolojinin ilerlemesiyle akıllı telefonlar ayrılmaz bir parçamız haline geldi. Bir çoğumuzun ortak şikayeti ise sosyal medyayı çok fazla takip etmenin dikkatimizi dağıttığı yönünde. 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de her 10 kişiden 8'inin bir sosyal medya hesabı bulunuyor ve bu kişiler günde ortalama 4 saatini bu mecrada geçiriyor. Çalışırken telefonda sosyal medya ve mesaj bildirimlerinin kısıtlanması veya kapatılmasının işinize odaklanmanıza fayda sağlayacaktır. Ek olarak toplantı, eğitim gibi sürekli dikkatinizi vermeniz gereken zamanlarda telefonunuzu "Rahatsız etmeyin" modunda tutmakta fayda var. Bununla beraber Kariyer Koçu olan Phyllis Mufson, özel hayatınıza ilişkin görüşmeleri ve konuları öğle aranızda gerçekleştirmenizin dikkat dağınıklığını azaltacağını belirtiyor.


5-Hareket Etmek İyi Gelir

Bir çoğumuz masa başı çalışıyor ve gün içinde çok kısıtlı hareket ediyoruz. Uzun süreli hareketsizlik, çalışırken başımızı öne eğmek, sürekli mouse kullanmak gelecekte Bel/Boyun fıtığı, karpal tunnel sendromu veya postür bozukluğu gibi riskleri beraberinde getiriyor. Bu riskleri azaltmak, iş ile ilgili stresi düşürmek, zihnimizi boşaltmanın en kolay yolu hareket etmek. Kahve molalarında veya işten sonra hareket etmek, yürüyüş yapmak hem zihninizi dinlendirmeye hem vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerji tüketimini yapmanıza yardımcı olacaktır.


Kaynaklar;

10 Quick Tips for Avoiding Distrctions at Work by Steve Glaveski, Harvard Business Review
How to Avoid Distraction in The Workplace by Jacquelyn Smith, Forbes28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page