Ara

Daha iyi Konsantre Olmak için 5 İpucu

Harvard Business Review'ın yayınladığı makaleye göre bir kişi çalışırken günde ortalama 50-60 defadan fazla dikkati dağılıp bölünüyor. Yapılan araştırma bu dikkat dağılmalarının %80'inin önemsiz nedenlerden olduğunu ve kişinin tekrar odaklanmasının 23 dakikaya kadar zaman aldığını ortaya çıkarıyor. Peki, çalışırken daha iyi konsantre olmak için ne yapabiliriz?


1- Düzenli bir çalışma masasıÇalışma masanızın dağınık olması dikkatinizin kolay dağılmasına neden olur. Masanızın üzerinden yapmanız gereken işle alakasız şeylerin olması odağınızın farklı yerlere kaymasını da beraberinde getirir. Düzenli olmak başarıyı da beraberinde getirir. Aynı şey bilgisayar masaüstlerimiz için de geçerlidir. Bilgisayarda masaüstünün sade ve organize olması sizi de daha huzurlu bir zihinsel duruma sokar.2- Yeşil Dokunuşlar

Yeşil tonlarının insanlar üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Çalıştığınız ortamda yeşil tonlarına yer vermek size huzur verirken yaratıcılığınızı da arttıracaktır. Bunu sevdiğiniz küçük bir bitkiyle, duvarınızda bir resimle veya odanızın bir kısmını boyayarak da kolayca sağlayabilirsiniz.


3- Planlı Olmak


Günlük/haftalık/aylık/yıllık yapılacak işleriniz için planlama yapmak zaman yönetiminizi kolaylaştırır. Planlama için basit notlar her zaman yeterli olmayabilir. Hatırlatıcı özellikli dijital ajandalar zamanınızı daha iyi planlamanızı kolaylaştırırken, bir şeyleri gözden kaçırmanızı engeller. Hafızanıza güvenmeyi tercih etmektense ajandanıza notunuzu alabilirsiniz. Gün sonunda elinizdeki işte ne kadar yol aldığınızı not alın, ertesi gün yapılacak işlerinizi bugünden listeleyin.